top of page

ATRAKCJE NA DKJ

Sala Prelekcyjna I:


10:00-11:00 - Konwenty, zabawne historie i anegdotki (Duszek)
Zapraszam Was na krótką pogadankę o konwentach, podzielę się konwentowym doświadczeniem, nie tylko jako uczestnik tego rodzaju imprez, ale także i organizator. ;)
*
11:00-13:00 - Japonia na cztery ręce, czyli jak pojechać i nie zwariować. (Agata Szendzikowska i Łukasz Cybułka)
Czy podróż do Japonii organizowana własnymi siłami to dobry pomysł? Czy pasjonat japońskiej kultury i kompletny laik mogą jechać razem i dobrze sie bawić? Zapraszamy na opowieść z podróży po Japonii widzianej naszymi oczyma.
*
13:00-15:00 - Sekretny świat japońskich lalek. (Agata Szendzikowska)
Japońskie lalki uwodzą swoim pięknem i tajemniczością kolekcjonerów na całym świecie. Do czego służyły, z jakich motywów czerpią ich twórcy? Zapraszam Państwa w podróż po wyjątkowym świecie ningyo.
*
15:00 - 16:00 - Rurouni Kenshin – między fikcją a rzeczywistością. Jarosław Sikorski (Człowiekfala)
Himura Kenshin - bohater z krwi i kości, gnębiony mroczną przeszłością. Kiedyś bezwzględny zabójca,
teraz swoich umiejętności używa tylko aby bronić bliskich mu osób. Jego styl „Hiten Mitsurugi Ryu”
nie ma sobie równych. Charakteryzuje się precyzją oraz niesamowitą szybkością, ale….czy jest
prawdziwy? Podczas prelekcji spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytanie. Oprócz tego dowiecie
się trochę więcej o samym bohaterze, poznacie czasy w których dzieje się opowieść i oczywiście
zobaczycie techniki stylu Hiten Mitsurugi Ryu…na żywo!
*
16:00 - 17:00 - Miyamoto Musashi – prawda ukryta za legendąJarosław Sikorski (Człowiekfala)
Czy Musashi rzeczywiście wygrał 60 pojedynków? Dlaczego używał dwóch mieczy? Czy historia z
mangi „Vagabond” jest prawdziwa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas prelekcji
zestawiającej prawdziwe oraz fikcyjne życie najbardziej znanego samuraja Japonii. Nie tylko
posłuchacie o jego najważniejszych walkach ale również będziecie mogli je obejrzeć. Ponadto
poznacie mniej znane oblicze szermierza nie związane ze sztukami walki.

 
SALA PRELEKCYJNA II:

10:00-11:00 - Gry Fabularne - Jak zacząć? (Jacob)
Pierwsze kroki w nietypowym hobby jakim są "papierowe" eEPeGi nie należą do najłatwiejszych. Aby ułatwić początkującym bohaterom ich pierwsze przygody Jacob postanawia podzielić się z nimi swoim wieloletnim doświadczeniem. Zaczynamy od szybkiego wyjaśnienia czym Gry Fabularne są i jak się w nie gra, następnie przejdziemy do porad dla początkujących graczy i mistrzów gry. Na zakończenie omówimy parę systemów odpowiednich dla początkujących graczy.

11:00 – 12:00 - RPG a Anime - przegląd systemów (Jacob) 
Od wielu lat fandom gier fabularnych oraz fandom anime ma krzyżują się na wiele różnych sposobów. Nic dziwnego więc że istnieje wiele gier RPG mocno inspirowanych twórczością mistrzów dalekiego wschodu. Wspólnie przyjrzymy im się bliżej.

12:00 – 14:00 - Pokaz japońskiego teatru jednego aktora – Rakugo (Kobito Rakugo)
Rakugo (dosłownie „spadające słowa” odnoszące się do końcowej puenty), to w skrócie, japoński teatr jednego aktora. Rakugoka, czyli nasz gawędziarz, siedzi na podwyższeniu zwanym kōza i opowiada w pozycji siedzącej, długą i najczęściej zabawną historię. A mając za rekwizyt tylko wachlarz (sensu) i szmatkę (tenegui), może pokazać praktycznie wszystko, poczynając od jedzenia spaghetti, czy sushi, poprzez spektakularną walkę mieczem świetlnym, a na łapaniu pokemonów kończąc. Historia jest dialogiem pomiędzy dwoma lub więcej bohaterami, gdzie gawędziarz płynnie przechodzi z jednej postaci do drugiej, zmieniając ton oraz barwę głosu, mimikę i przede wszystkim kierunek wypowiedzi.

14:00 – 16:00 Japonia to nie tylko sushi (Yaki Kingu)
Japonia - kraj kaszy gryczanej, schabowego i rosołu Prelekcja o Japonii od strony kuchni, czyli jak wygląda życie kulinarne Japończyków z naciskiem na potrawy japońskie.W prelekcji będą poruszane takie tematy jak:
- Japonia raj dla wielbicieli kuchni świata;
- japońskie jedzenie w rozbiciu na 8 kategorii;
- gdzie i jak Japończycy zakupują i spożywają swoje posiłki.
W ostatniej części panelu będzie specjalny czas na pytania od słuchaczy,z wyróżnieniem trzech najbardziej interesujących pytań i nagrodzeniem wybranych pytających symbolicznymi upominkami.

16:00 – 17:00 - Alpaka w wielkim świecie Osaka edition (Alpaka)
Zapraszam na spacer po Osace z Alpaką. Wybierzcie się ze mną na przygodę, gdzie opowiem Wam o swojej podróży do Japonii.

 

SALA INOCHI:

11:00 – 12:00 Conglaturations! - czyli trochę o Engrishu (prelekcja) (Aiko Iwahara)
Engrish, skąd się bierze? Czyli o nauce angielskiego w Japonii. Omówienie przykładów z anime, a na koniec minigra – „Co bohater chciał powiedzieć?”
*
12:00 – 13:00 Czyja to czapka? (konkurs) (Aiko Iwahara i Ayakashi-sama)

Czy rozpoznasz postać i serię po czapce? Czas się przekonać!
*
13:00 – 14:00 Sztuka umierania. O popularności gatunku gier Soulsborne. (prelekcja) (Koko)
Pośród gier RPG wyklarowały się podgatunki takie jak Metroidvania, Rougelike czy rpg akcji. Od niedawna niezwykłą popularnością cieszą się również gry od From Software. Wyznaczyły nowe trendy w gamingu do tego stopnia iż Soulsy stały się prawdziwą inspiracją w konstruowaniu nowych tytułów z gatunku role-play. Co stoi za ich sukcesem? Jakie tytuły wpisują się w niedawno powstały gatunek Souls-like? Dowiecie się przychodząc na soulsową prelekcję. "Praise the Sun!"
*
14:00 – 15:00 Kto się boi Wilków z Mibu? - czyli Shinsengumi w historii a ich wizerunek w mandze i anime. (prelekcja) (Stokrot)
Shinsengumi, Wilki z Mibu, osławiona policja shoguna z czasów Bakumatsu. Kim byli, jaka była ich rola w historii i jak przedstawia ich dzisiejsza japońska popkultura? Zapraszam na wycieczkę śladem błękitnych haori!
*
15:00 – 16:00 Shaman King-20 lat szamańskich potyczek (prelekcja) (Costan)
Historia Króla Szamanów, różnice między mangą a anime, ciekawostki, wspominki z polskiej sceny fanowskiej, najnowsze newsy.
*
16:00 – 17:00 Śladami brata Zeno (prelekcja) (Ayakashi-sama)
Historia Zenona Żebrowskiego wraz z omówieniem filmu anime.

ART-ROOM:


11.00-12.00 - Skąd wziął się styl obecny w mandze i anime? Ewolucja przez lata - krótka prezentacja + zabawa - czy odgadniecie postaci tylko po ich oczach?
12.00-14.00 - Jak narysować chibi? - warsztaty "krok po kroku" - prezentacja, różne style
14.00-15.00 - Konkurs tworzenia postaci - kto narysuje najciekawszą, najbardziej oryginalną postać chibi mając podany temat przewodni 
15.00-16.00 - przerwa
16.00-17.00 - Różne gry i zabawy artystyczne


 

SALA COSPLAY:

11:00 - 12:00 - Tkaniny dla bystrzaków (Magitsu)
Bawega, Lama, Żorżeta, Bonita, Minky, Punto, Wiskoza… Brzmi jak złowrogie zaklęcia? A to tylko kilka podstawowych materiałów! Przeraża Cię to? Czytasz nazwy i już odpalasz wyszukiwarkę by je pojąć? Spokojnie, jestem tu. Jestem tu, by wprowadzić Twoją bystrą głowę w zawirowany świat tkanin, dzianin itp…

12:00 - 13:00 - Prezentacja cosplay oczami lidera (Akatsu)
Nie masz pojęcia jak zabrać się za prezentację cosplay? Nie masz w tym doświadczenia? Nie potrafisz ogarnąć grupy osób do wspólnego występu? Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z cosplayem? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam na ten panel, spróbuję się na nim podzielić moim doświadczeniem, podpowiem czego nie robić i zdradzę parę swoich ulubionych trików.

13:00 - 14:00 - Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? (Dan)
Każdy z nas chce mieć super pamiątkę z sesji więc im lepszy strój tym lepsze zdjęcia? Tak, ale to tylko połowa sukcesu, no bo jeszcze do tej sesji trzeba się jakoś przygotować! Zapraszam na panel w czasie którego dowiecie się wszystkiego na temat przygotowań do nawet spontanicznej sesji zdjęciowej tak abyście i wy i fotograf byli zadowoleni z efektu!

16:00 - 17:00 - Cosplay dla bystrzaków (Magitsu)
Cosplay – wujek Google pokazuje przepiękne zdjęcia przepięknych ludzi w przepięknych kostiumach. Podziwiasz i marzysz, by mieć chociaż jedno tak fantastyczne zdjęcie, by jeden raz pokazać się w takim stroju na prestiżowej imprezie… NIE NIE NIE! STOP! Czemu jedno? Czemu raz? Bo nie masz figury modela? Bo Twój portfel świeci pustkami? PFFFF! To słabe wymówki! Udowodnię Ci, że tym co Cię ogranicza w Cosplayu jesteś tylko ty sam i tylko Ty możesz zniszczyć ten mur

SALA KOREAŃSKA / Uniwersytet Łódzki:


11:00 – 12:00 Jak rozmawiać z Azjatami: Wspomnienia z Indochin, czyli tuk tukiem przez Azję (SKN Azji Wschodniej i Pacyfiku UŁ)
12:10 – 12:55 Popkultura jako źródło informacji o państwach Azji na przykładzie Korei Południowej (mgr Joanna Jatczak)
13:00 – 13:30 Hwarang: kwiat koreańskiego rycerstwa (Marta Lenckowska)
13:30-14:00 Kultura jedzenia w Korei Południowej (Dominika Jaruszowiec)
14:10 – 15:00 안녕하세요 – warsztaty z języka koreańskiego dla początkujących (mgr Joanna Jatczak)
15:00-15:40 Państwo Środka od środka (dr Bartosz Kowlaski)


 

bottom of page